Select Page

V zásadě existují dva typy strun na kytaru. Kovové a nylonové. Na každý nástroj je pak třeba zvolit ty správné struny, jinak nedosáhnete optimálního zvuku a v některých případech můžete kytaru dokonce poškodit. Dnes se podíváme na to, jaké struny vybrat, aby bylo všechno OK.

Jak jsme již předesílali, v zásadě dělíme struny na kovové a nylonové. Každá kategorie má specifické vlastnosti a zvučnost. Při výběru strun je tak nutné brát ohled především na kytaru a na styl hudby, jaký chcete hrát. Obecně platí, že silnější struny mají hutnější a hlasitější zvuk, ale někomu se na ně může hůře hrát.

Základním pravidlem je, že pokud je kytara primárně vyrobena na nylonové struny, v žádném případě, na ni nadávejte struny kovové. Velký tah kovových strun by totiž mohl nástroj nenávratně poškodit.

Při výběru strun pak také kromě materiálu rozhoduje také jejich tvrdost. Všechny struny jsou označeny čísly, která určují jejich tloušťku. Respektive tloušťku nejtenčí struny v řadě, tedy struny E. Čím vyšší číslo, tím vyšší tvrdost.

Jak vybrat struny podle typu kytary

Pokud hrajete na klasickou kytaru, zpravidla se doporučuje používat pouze struny nylonové, protože kovové struny, by mohly nástroj poškodit. Pro začátečníky jsou pak nejvhodnější spíše 9 nebo 10. Lehčeji se na ně hraje a na prstech se moc netvoří mozoly. Nevýhodou tenkých strun je pak nižší hlasitost. Tenké struny také musíte častěji ladit.

Na akustické nebo elektrické kytary můžete natáhnout kovové struny. Běžně se doporučuje používat struny do tloušťky 11. Opět ale záleží především na nástroji. Kytary typu dreadnought nebo jumbo mají silnější rezonanční desku a také silnější vnitřní žebrování. Snesou tak vyšší tlak a můžete na ně natáhnout i 13 struny.

Nejlepší řešeni je informovat se přímo u výrobce nástroje, jakou maximální tloušťku můžete použít.

Jak vybrat struny podle stylu hraní

Kromě typu kytary by struny měly odpovídat vašemu stylu hraní. Co se týče trsátka, je to celkem jedno a je možné hrát na jakékoliv struny. Pokud hrajete prsty, nejpoužívanější struny jsou do velikosti 11. Ve výsledku ovšem záleží na vašem pohodlí a toleranci prstů.

Na více technickou hru, jako je například vytahování strun, se pak hodí spíše tenčí struny opět do tloušťky 11. Na jednodušší hru se pak mohou použít i silnější struny. Vždy si ale pohlídejte, zda je můžete s ohledem na kytaru použít.

Je dobré mít nějaké struny do zásoby. Pokud vám struna praskne a nemáte ji čím nahradit, dohráli jste, než si koupíte další.