Select Page

To, že jsou hudební nástroje drahý špás, vám potvrdí i hudebník-amatér. Jen například ceny kytar se mohou pohybovat od 2000 Kč do několika miliónu dolarů. Kromě kvality se u nich počítá především také se sběratelskou hodnotou, která vystřelí ceny nástrojů do nebeských výšin.

U těch historicky nejdražších kytar na světě už pak totiž ani příliš nezáleží, jak se na ni hraje, ale spíš, kdo na ni hrál. Často se v aukcích objevují kytary, na které hrál legendární Eric Clapton. Jestli o jednu stojíte také, připravte si minimálně půl miliónů dolarů (asi 13 miliónů Kč). Za tolik se prodávají ty levnější z nich.

Za zmínku pak stojí také kytara Boba Marleyho, která se vydražila v aukci za 1,2 miliónů nebo kytara Jimiho Hendrixe, jejíž cena se vyšplhala na celé 2 milióny dolarů.

Nejdražší kytara, která byla někdy prodána, a kterou se nám podařilo dohledat, je Asia Fender Stratocaster. Ta byla v roce 2005 vydražena za neuvěřitelných 2,7 miliónu dolarů. Tyto peníze pak šly na pomoc obětem ničivé tsunami, která zasáhla Asii v roce 2004.

A co je na této kytaře tak zvláštní? Podepsaly se na ni totiž ty největší rockové a kytarové hvězdy jako Eric Clapton, Keith Richards, Mick Jagger, Ronnie Wood, Brian May, David Gilmour, Jimmy Page, Jeff Beck, Mark Knopfler, Pete Townshend, Tony Iommi, Angus Young, Malcolm Young, Sting, Ritchie Blackmore, Bryan Adams, Liam Gallagher nebo Paul McCartney.

Nejdražší kytara na světě

Asia Fender Stratocaster

Za to, abyste si zahráli na kytaru, nemusíte dávat milióny. Velmi kvalitní nástroj, který vám vydrží, při správné údržbě i několik let, koupíte i za pár tisíc korun.