Select Page
Fender Musical Instruments Corporation je výrobce hudebních nástrojů, o kterém slyšel každý hráč na elektrickou kytaru nebo basu. První kytary začala vyrábět už v 50 letech, a byl to právě zakladatel společnosti Leonidas „Leo“ Fender, který navrhl nejznámější kytarový model Stratocaster. Sám Leo ovšem na kytaru moc neválel.

Právě zmiňovaný Leo Fender byl americký vynálezce, který založil jednu ze předních společností na výrobu hudebních nástrojů a dalšího příslušenství. Již od útlého dětším měl Fender velmi vřelý vztah k elektronice a od 13 let dokonce pomáhal svému strýci pracovat v opravně aut, kde přiváděl k životu rozbitá autorádia. Později pak také přiznal, že právě hudba, kterou slýchával z rádií, ho inspirovala k výrobě hudebních nástrojů.

Po střední škole, kde vystudoval jako účetní se chvíli, překvapivě, věnoval účetnictví. Po několika měsících ho nicméně vzrušující život mezi fakturami přestal bavit a Fender si otevřel vlastní obchod Fender Radio and Record. Díky této zkušenosti Leo postupně začal vyrábět vlastní zesilovače a hudební aparaturu.

Následující léta si Fender pohrával se zvukem a začal vlastní značku elektrických kytar a zesilovačů. Mezi jeho nejslavnější kytary pak patří Telecaster a Stratocaster, který je doposud nejprodávanějším typem kytary.

Fender Stratocaster

Geniální vynálezce, který nemá hudební talent

Doslova perlička na Leově životním příběhu je fakt, že Fender neměl hudební talent a na své nástroje, které s takovou chutí celý život vyráběl, vlastně nedokázal hrát. Často si tak zval muzikanty, aby mu naladili nástroje nebo je otestovali. Leonidas Fender je také jedna z mála osobnosti, kteří jsou zapsáni v Rock and Roll Hall of Fame, aniž by dokázali skládat hudbu nebo hrát na hudební nástroje.

Zajimavé mimojiné je, že Fender není jediný vynálezce hudebních nástrojů, který si notami moc nepotykal. Také americký inženýr Laurens Hammond, který je autorem Hammondových varhan, nikdy neuměl hrát na hudební nástroje. I on tak byl nucen platit muzikantům za testování jeho výtvorů.